![1484395148 1484395148](https://www.mathra.gr/wp-content/uploads/2017/01/1484395148.jpg)
Στην κεντρική εκδήλωση για τα 100 χρόνια από την ίδρυση του 2ου Γυμνασίου Θεσσαλονίκης που πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα Τελετών του ΑΠΘ, παραβρέθηκε ο υπουργός Μακεδονίας και Θράκης, Γιώργος Ορφανός. Στο χαιρετισμό που απηύθυνε, ο κ. Ορφανός τόνισε πως στα τέλη της δεκαετίας του ’60,το 2ο Γυμνάσιο-Λύκειο Θεσσαλονίκης θεωρούνταν σχολείο της αστικής τάξης.
«Σε αυτό φοιτούσαν, όσοι προέρχονταν από εύπορες οικογένειες και είχαν τις περισσότερες δυνατότητες», δήλωσε ο υπουργός Μακεδονίας και Θράκης και ευχήθηκε υγεία στους παλαιότερους και πολλές ιδέες στους νεότερους. «Στηρίζοντας τις ιδέες, στηρίζουμε το μέλλον της πατρίδας μας, το οποίο εξαρτάται από τους ανθρώπους της. Ο βασικός στόχος είναι να κάνουμε ισχυρότερη τη Θεσσαλονίκη και την Ελλάδα», υπογράμμισε ο κ. Ορφανός.