![ypes press002 ypes press002](https://www.mathra.gr/wp-content/uploads/2021/02/ypes-press002-696x392.jpg)
Την πρώτη του προσκυνηματική επίσκεψη στο ´Αγιον ´Ορος, θα πραγματοποιήσει ο Υπουργός Μακεδονίας – Θράκης κ. Μαργαρίτης Τζίμας, την Πέμπτη 7 Αυγούστου 2008.
Ο κ. Τζίμας θα επισκεφθεί τον Ιερό Ναό του Πρωτάτου και θα συμμετάσχει σε ευρεία σύσκεψη με την Ιερά Κοινότητα του Αγίου Όρους.
Τον Υπουργό Μακεδονίας – Θράκης θα συνοδεύουν ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου καθηγητής Λουκάς Ανανίκας, ο αναπλ. Γενικός Γραμματέας Πολιτικής Προστασίας κ. Νίκος Κορτσάρης και υπηρεσιακοί παράγοντες του Κε.Δ.Α.Κ.
Ο κ. Τζίμας θα επισκεφθεί τον Ιερό Ναό του Πρωτάτου και θα συμμετάσχει σε ευρεία σύσκεψη με την Ιερά Κοινότητα του Αγίου Όρους.
Τον Υπουργό Μακεδονίας – Θράκης θα συνοδεύουν ο Γενικός Γραμματέας του Υπουργείου καθηγητής Λουκάς Ανανίκας, ο αναπλ. Γενικός Γραμματέας Πολιτικής Προστασίας κ. Νίκος Κορτσάρης και υπηρεσιακοί παράγοντες του Κε.Δ.Α.Κ.