![1484398222 1484398222](https://www.mathra.gr/wp-content/uploads/2017/01/1484398222.jpg)
![](https://www.mathra.gr/wp-content/uploads/2017/01/1484398224.jpg)
Την Έκθεση έργων του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης, «ρευστή ταυτότητα», που παρουσιάζεται στον εκθεσιακό χώρο «Παρθεναγωγείο» του Δήμου Έδεσσας, εγκαινίασε ο Υπουργός Μακεδονίας – Θράκης κ. Μαργαρίτης Τζίμας, την Τετάρτη 7 Μαΐου.
Στα εγκαίνια της Έκθεσης παρέστησαν η Πρόεδρος του Μακεδονικού Μουσείου Σύγχρονης Τέχνης κ. Ξανθίππη Σκαρπιά Χόιπελ και ο Δήμαρχος Έδεσσας κ. Ιωάννης Σόντρας.
Η νέα συνεργασία του Υπουργείου Μακεδονίας – Θράκης με το Μακεδονικό Μουσείο Σύγχρονης Τέχνης, στοχεύει στην αποκέντρωση των πολιτιστικών και καλλιτεχνικών γεγονότων και ενισχύει τις πολιτιστικές δράσεις της ελληνικής περιφέρειας, στη Βόρεια Ελλάδα. Η επόμενη κοινή διοργάνωση Έκθεσης έργων, από τη συλλογή του Μ.Μ.Σ.Τ., θα πραγματοποιηθεί στα Γρεβενά.
Η Έκθεση «ρευστή ταυτότητα» στην Έδεσσα, θα διαρκέσει έως τις 5 Ιουνίου και θα παραμείνει ανοιχτή για το κοινό καθημερινά από τις 11:00 έως τις 13:00 και από τις 18:00 έως τις 21:00.