![ypes press002 ypes press002](https://www.mathra.gr/wp-content/uploads/2021/02/ypes-press002-696x392.jpg)
Την πρώτη του προσκυνηματική επίσκεψη στο Άγιον Όρος, από την ανάληψη των νέων καθηκόντων του, θα πραγματοποιήσει ο υπουργός Μακεδονίας – Θράκης κ. Γιώργος Καλαντζής, την Πέμπτη 2/03/06, με την ιδιότητα και του εποπτεύοντος του Κέντρου Διαφύλαξης Αγιορείτικης Κληρονομιάς (Κε.Δ.Α.Κ.)
Τον κ. Καλαντζής θα συνοδεύουν ο γενικός γραμματέας του υπουργείου καθηγητής Λουκάς Ανανίκας καθώς και υπηρεσιακοί παράγοντες του Κε.Δ.Α.Κ.