![ypes press002 ypes press002](https://www.mathra.gr/wp-content/uploads/2021/02/ypes-press002-696x392.jpg)
Την Τρίτη 5 Σεπτεμβρίου 2017, η Υφυπουργός Εσωτερικών (Μακεδονίας-Θράκης) κα Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά υποδέχτηκε στο αεροδρόμιο της Καβάλας τον Πρωθυπουργό της Βουλγαρίας κ. Μπόικο Μπορίσοφ εν όψει της υπογραφής του Μνημονίου Συνεργασίας για τη Σιδηροδρομική Εγνατία.
Η Υφυπουργός κα Μαρία Κόλλια-Τσαρουχά, καλωσόρισε τον Βούλγαρο Πρωθυπουργό και μεταξύ άλλων δήλωσε:
Η κοινή μας προσπάθεια δεν μας συνδέει μόνο οικονομικά και εμπορικά αλλά λειτουργεί ως ένας επιπλέον συνδετικός κρίκος στις ισχυρές μεταξύ μας σχέσεις. Η παρουσία του Βούλγαρου Πρωθυπουργού επαληθεύει την πεποίθηση ότι η Ελλάδα και η Βουλγαρία αποτελούν πόλους σταθερότητας και ανάπτυξης στα Βαλκάνια.